Patenty

patent kočárek 2Co to je patent? 

Patentem se rozumí užitný a průmyslový vzor a slouží jako zákonná ochrana vynálezů zaručujicí jeho vlastníkovi výhradní právo k výrobě a užívání. Historie patentu sahá do období 500 let před naším letopočtem, kdy byl na území jižní Itálie podporován každý, kdo něco objevil ve vědě nebo technice a bal zahrnut luxusem a podporován v dalším výzkumu po dobu jednoho roku. Patent v moderním smyslu slova vznikl v roce 1474, kdy Benátská republika přijala dekret o patentech, který  ostatním bránil v používání a výrobě.

Patenty v Anglii za krále Jakuba v roce 1623 byly chráněny statutem dominantního postavení, který deklaroval, že patent může být udělen jen novým vynálezům. Patenty se psaly ručně a v pozdější době okolo roku 1850 byly přetištěny. Během panování královny Anny 1702 až 1714 byl na královském dvoře právníky zaveden požadavek, aby byl patent vždy včetně písemného popisu vynálezu. Ve Francii byly patenty udělovány monarchií a institucemi. Vynálezy prověřovala akademie v tajnosti. Moderní francouzský systém byl vytvořen v průběhu revoluce v roce 1791.

V USA za doby konfederace 1778 – 1789 byly přijaty některé statuty patentového systému, jako první zákonný patent byl v roce 1790 udělen patent na výrobu uhličitanu draselného.

„Všechno co může být vynalezeno, již vynalezeno bylo.“ Charles H. Duell 1899, ředitel amerického patentového úřadu

Patenty, na které se u nás můžete podívat.patent odrážedlo 2

V současné době máme ve vlastnictví přes 1000 patentů, které zabírají více než 6500 stran.  Z této sbírky je vybrána a vytvořena obrazová část, která přímo doprovází expozici kočárků a panenek. Dále je v této obrazové části možné  vidět různé technické zajímavosti vztahující se například k vývoji jízdních kol,  automobilů, hraček, různých pohonů jak parních,  spalovacích tak i elektrických. K dispozici jsou patenty vývoje letadel do roku 1830, dámského oblečení od roku 1800 do roku 1900, dětských pokojíčků a domečků pro panenky. Jako zajímavost může návštěvník vidět kromě jiného i patent žárovky T.A. Edisona z roku 1880, vzducholodi Graf Zeppelin z roku 1897 a mnoho dalších.
V této sbírce je 140 patentů, týkajících se kočárků.

Historický význam patentových listin  s odkazem na budoucnost …  až 90% všech technických znalostí lze nalézt v patentové literatuře minulých století.

Obsah naší patentové sbírky a způsob jak ji můžete využít

Patenty jsou v originálních listinách, v kopiích a v digitálních datech.

Autorská práva

Všechna práva jsou vyhrazena v rámci nákupu těchto patentů. U CD nemám licenci na množení nebo jakékoliv rozšiřování těchto patentů.

Autoři, muzea a sběratelé mohou používat obsah, jako jsou technické výkresy, nebo text pro dokumentační účely bez předem udělené licence. Užití pro soukromé účely, ne pro komerci.

Část sbírky patentů, kterou vlastníme, nemůže být volně šířena a prezentována vzhledem k tomu, že nám zatím nebyla udělena licence. V současné době nám patenty slouží jen pro dokumentační účely.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s